Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Lester B Pearson High School Track & Field and Cross Country - Burlington, Ontario
you RUN the place
1433 Headon Rd, Burlington, Ontario, L7M 1V7, Canada
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
News
Write News
RSS Feed
Folders
2009 - (1 articles)
2010 - (8 articles)
2011 - (9 articles)
2012 - (5 articles)
2013 - (1 articles)
2014 - (4 articles)
Featured
0
Misc News
8
All
8
2010 Results - Dome High School Series Meet #2
Apr 8th 2010, 3:10am
2010 Results - Dome High School Series Meet #1
Apr 1st 2010, 3:49am
«
2
»
Search
2010 Results - Dome High School Series Meet #1
Published by
Matt Scherer
Apr 1st 2010, 3:49am
Comments
Dome High School Series Meet #1
- Mar 31, 2010
Ottawa, ON, CA
« Filter Results by Team: »
Bell
Brookfield
Centennial Secondary
Cobourg West
Colonel By
ES L'Héritage
ESP Louis Riel
Fellowes
General Panet
Gisele Lalonde
Lester B Pearson - Burlington
North Dundas
Opeongo
Osgoode
Pickering - Ajax
Redeemer Christian
Rockland
South Carleton
South Grenville
St Mary's - Brockville
Sydenham
Men:
100m
|
400m
|
1500m
|
100h
|
110h
|
4x100m
|
Distance Medley
|
Shot
|
Discus
|
HJ
|
TJ
Women:
100m
|
400m
|
1500m
|
80h
|
100h
|
4x100m
|
Distance Medley
|
Shot
|
Discus
|
HJ
|
TJ
Mens 100m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Anane, Matthew
Pickering - Ajax
11.81
nwi
1
2
Wren, Patrice
Opeongo
12.18
nwi
3
3
Shepherd, Brent
Pickering - Ajax
12.25
nwi
2
4
Gordon, Zayne
Pickering - Ajax
12.35
nwi
1
5
Hewitt, Nick
St Mary's - Broc
12.38
nwi
4
6
Lewis, Shakir
Pickering - Ajax
12.39
nwi
4
7
Embury, Wade
Sydenham
12.40
nwi
2
8
Raji, David
Colonel By
12.44
nwi
1
9
Williams, Shaquan
Pickering - Ajax
12.63
nwi
3
10
Luengo, Javier
Redeemer Christi
12.71
nwi
3
11
Schlossmacher, Thomas
Colonel By
13.00
nwi
4
12
Laurin, Miguel
Gisele Lalonde
13.03
nwi
4
13
Larocque, A.J
St Mary's - Broc
13.35
nwi
3
14
Mukherjee, Hrishi
Brookfield
14.50
nwi
4
15
Gilbert, Ryan
St Mary's - Broc
15.09
nwi
1
Mens 100m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
MacDonald, Joel
ESP Louis Riel
12.12
nwi
5
2
Joseph, Yazim
Pickering - Ajax
12.17
nwi
4
3
Grant, Raekwon
Pickering - Ajax
12.17
nwi
3
4
Winsborrow, Kayne
Pickering - Ajax
12.19
nwi
4
5
Russell, Dorion
Pickering - Ajax
12.28
nwi
5
6
St.John, Jesse
Pickering - Ajax
12.36
nwi
4
7
Philip, Joshua
Pickering - Ajax
12.47
nwi
3
8
Lewis, Morgan
ESP Louis Riel
12.58
nwi
5
9
Boucher, Trevor
Brookfield
12.63
nwi
3
10
Connell, Courtney
Pickering - Ajax
12.65
nwi
5
11
Paquette, Vince
Rockland
12.91
nwi
4
12
Shadzik, Kian
Rockland
12.95
nwi
2
13
Pitt, Ignatius
Pickering - Ajax
13.03
nwi
1
14
Richards, Kevin
South Grenville
13.08
nwi
5
15
Adebayo, Martin
Cobourg West
13.35
nwi
1
16
Mastin, Josh
Sydenham
13.40
nwi
3
17
Clarke, Nkozi
Brookfield
13.55
nwi
2
18
Fulton, Liam
Brookfield
13.56
nwi
4
19
Sakeley, Paul
ESP Louis Riel
13.85
nwi
1
20
Lodge, Stan
St Mary's - Broc
14.35
nwi
1
21
Brown, Josh
Osgoode
15.15
nwi
2
Mens 100m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Wilson, Brandon
Pickering - Ajax
11.47
nwi
5
2
Richards, Garret
South Grenville
11.56
nwi
5
3
Farzam, Kash
Pickering - Ajax
11.67
nwi
2
4
Wilson, David
Pickering - Ajax
11.77
nwi
4
5
Stott, Ethan
Sydenham
11.99
nwi
3
6
Okeny, Brian
Lester B Pearson
11.99
nwi
3
7
Lauder, Shawn
South Carleton
12.01
nwi
2
8
Fouzie, Matt
Sydenham
12.02
nwi
1
8
Taylor, Justin
Pickering - Ajax
12.02
nwi
3
10
Joynes, Evans
Pickering - Ajax
12.27
nwi
4
11
Crowe, Doug
Rockland
12.31
nwi
4
12
Marcelin, Worlphy
ESP Louis Riel
12.33
nwi
5
13
Cziranka, Zachary
Cobourg West
12.43
nwi
1
14
Downey-Brown, Cainen
Pickering - Ajax
12.48
nwi
2
15
teBrake, Brandon
Redeemer Christi
12.53
nwi
1
16
Brisson, J-Francois
ESP Louis Riel
12.54
nwi
4
17
Paul, Devin
St Mary's - Broc
12.78
nwi
1
18
Champagne, Patrick
Gisele Lalonde
12.80
nwi
5
19
Roy, Alex
Gisele Lalonde
12.83
nwi
4
20
Downs, Justin
Osgoode
12.88
nwi
4
21
Luengo, Jorge
Redeemer Christi
12.92
nwi
5
22
Bouchard, Stephane
ESP Louis Riel
12.94
nwi
2
23
Dion, Pierre Olivier
Gisele Lalonde
12.96
nwi
1
24
Smith, Braeden
St Mary's - Broc
13.44
nwi
2
25
Fawcett, Cody
St Mary's - Broc
13.55
nwi
3
26
Barber, Jordan
Opeongo
14.29
nwi
5
Mens 400m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gaul, Andrew
Pickering - Ajax
57.80
2
2
Addison, John
Sydenham
57.82
2
3
Embury, Wade
Sydenham
58.66
1
4
Vanderholst, Patrick
Sydenham
59.16
3
5
Bender, Tyler
South Carleton
59.50
3
6
Adams, Mike
Sydenham
1:01.17
2
7
Shlyakhtov, Artem
Colonel By
1:02.19
2
8
Laurin, Miguel
Gisele Lalonde
1:04.29
3
9
Gilbert, Ryan
St Mary's - Broc
1:17.01
1
Mens 400m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
MacDonald, Joel
ESP Louis Riel
54.25
4
2
Lewis, Morgan
ESP Louis Riel
58.61
3
3
Stolle, Ben
South Carleton
59.16
2
4
Shadzik, Kian
Rockland
1:01.14
5
5
Robertson, Matthew
Pickering - Ajax
1:01.49
4
6
Heinbuch, Conner
Rockland
1:01.50
1
7
Mastin, Josh
Sydenham
1:01.52
5
8
Fulton, Liam
Brookfield
1:04.06
3
9
Heron, Marshall
Pickering - Ajax
1:04.72
1
10
Brandon, Taylor
General Panet
1:06.43
2
11
Carroll, Luke
St Mary's - Broc
1:06.53
2
12
Rudderham, Cameron
General Panet
1:08.15
4
13
Noccey, Ryan
St Mary's - Broc
1:09.25
3
14
Adebayo, Martin
Cobourg West
1:09.45
1
15
Knapp, Riley
St Mary's - Broc
1:11.17
5
Mens 400m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Makinde, Tolu
Colonel By
51.00
3
2
Doyle, Kieran
Sydenham
51.53
3
3
Wilson, David
Pickering - Ajax
51.99
5
4
Taylor, Justin
Pickering - Ajax
52.04
4
5
Peters, Hayden
Sydenham
52.27
5
6
Fouzie, Matt
Sydenham
52.33
2
7
Nsabua, David
ESP Louis Riel
52.55
2
8
Primeau, Codie
ES L'Héritage
52.82
3
9
Stott, Ethan
Sydenham
52.86
1
10
Diaby, Abdoul
ESP Louis Riel
53.64
1
11
King, Xavier
Pickering - Ajax
54.05
5
12
Vanderholst, Stephen
Sydenham
54.62
3
13
Cziranka, Zachary
Cobourg West
55.33
3
14
Kellar, Dustin
Sydenham
55.64
6
15
Nazerally, Riyadh
Rockland
55.91
4
16
Lalande, Pierre
ESP Louis Riel
56.16
4
17
Knapton, Steve
Sydenham
56.74
1
18
Caterini, Anthony
Pickering - Ajax
57.11
2
19
Scholman, Ben
Redeemer Christi
57.21
6
20
Luengo, Jorge
Redeemer Christi
57.71
5
21
Grant, Alex
Pickering - Ajax
58.65
1
22
Gooding, Blake
Pickering - Ajax
58.84
4
23
Bates, Nick
ESP Louis Riel
59.63
4
24
Lee, Ryan
Osgoode
59.71
3
25
Charbonneau, Jacob
Rockland
1:01.15
2
26
Downey-Brown, Cainen
Pickering - Ajax
1:01.39
2
27
Pronko, A-J
ESP Louis Riel
1:01.51
6
28
Legault, Danick
Gisele Lalonde
1:03.73
2
29
Henderson, Luke
St Mary's - Broc
1:05.14
6
30
Bell, Andrew
Pickering - Ajax
1:07.97
5
--
Souleiman, Mohamed
Gisele Lalonde
DNF
6
Mens 1500m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
MacPherson, Stuart
Fellowes
4:48.08
1
2
Johnson, Matt
Redeemer Christi
5:00.24
1
3
Gaul, Andrew
Pickering - Ajax
5:01.37
1
4
Russell, Patrick
Sydenham
5:07.78
1
5
Soboloski, Austin
Sydenham
5:19.04
1
6
Hillis, Eamon
Sydenham
5:20.97
1
7
Matar, Mustapha
Brookfield
5:26.24
1
8
Peever, Nicolas
Gisele Lalonde
5:31.10
1
Mens 1500m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
McCleary, Kyle
South Carleton
4:33.77
1
2
Haza, Mateo
Pickering - Ajax
4:39.43
1
3
Jarron, Lukas
Pickering - Ajax
4:41.04
1
4
Belore, Nick
Sydenham
4:44.90
1
5
Trickey, Ben
Sydenham
4:54.40
1
6
Beattie, Connor
Rockland
4:55.59
1
7
Robertson, Matthew
Pickering - Ajax
5:00.86
1
8
Heron, Marshall
Pickering - Ajax
5:01.35
1
9
Loslo, Alex
South Carleton
5:03.95
1
10
Petro, Mark
Rockland
5:10.09
1
11
Olson, erik
South Carleton
5:14.30
1
12
Veenema, Stephen
Redeemer Christi
5:15.04
1
13
Noccey, Ryan
St Mary's - Broc
5:32.81
1
14
Emmons, Ethan
St Mary's - Broc
5:54.26
1
15
Kunkel, Alex
Osgoode
6:04.57
1
Mens 1500m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
King, Xavier
Pickering - Ajax
4:05.04
1
2
Woodfine, Tristan
Opeongo
4:05.24
1
3
Parker, Kaelan
Centennial Secon
4:17.11
1
4
Grant, Alex
Pickering - Ajax
4:19.33
1
5
Mahoney-Ashberry, Connor
Centennial Secon
4:24.94
1
6
Johnston, Riley
Fellowes
4:25.60
1
7
Quenneville, Gabriel
General Panet
4:26.94
1
8
Caterini, Anthony
Pickering - Ajax
4:28.87
1
9
Cziranka, Zachary
Cobourg West
4:31.84
1
10
Kemp, Ryan
Osgoode
4:45.77
1
11
Pinsoneault, Adam
Rockland
4:47.34
1
12
Guibord, Benoit
Rockland
4:51.74
1
13
Bell, Andrew
Pickering - Ajax
4:52.16
1
14
Henderson, Luke
St Mary's - Broc
4:55.46
1
15
Gooding, Blake
Pickering - Ajax
4:57.41
1
16
McKenna, James
Rockland
4:58.61
1
17
Thompson, Trevor
Brookfield
4:59.79
1
18
West, Vincent
Gisele Lalonde
5:02.06
1
19
Kunkel, Joe
Osgoode
5:02.13
1
20
Legault, Danick
Gisele Lalonde
5:05.54
1
Mens 1500m Steeple Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Lefebvre, Marc
ESP Louis Riel
4:32.99
1
2
Parker, Kaelan
Centennial Secon
4:37.89
1
3
Mahoney-Ashberry, Connor
Centennial Secon
4:51.38
1
4
Viau, Pierre
ESP Louis Riel
4:57.43
1
5
Kemp, Ryan
Osgoode
5:05.47
1
6
Guibord, Benoit
Rockland
5:19.24
1
7
Nazerally, Kian
Rockland
5:34.95
1
8
Burden, Matt
Osgoode
5:35.01
1
9
Denomme, David
Rockland
6:11.04
1
--
Diaby, Abdoul
ESP Louis Riel
DNF
1
Mens 100m Hurdles Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Anane, Matthew
Pickering - Ajax
14.59
nwi
1
2
Shlyakhtov, Artem
Colonel By
16.78
nwi
1
3
Gordon, Zayne
Pickering - Ajax
16.80
nwi
2
4
Raji, David
Colonel By
17.34
nwi
1
5
Addison, John
Sydenham
18.08
nwi
2
6
Lewis, Shakir
Pickering - Ajax
18.23
nwi
2
7
Shepherd, Brent
Pickering - Ajax
20.11
nwi
2
Mens 100m Hurdles Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Joseph, Yazim
Pickering - Ajax
15.35
nwi
1
2
Winsborrow, Kayne
Pickering - Ajax
16.07
nwi
1
3
Connell, Courtney
Pickering - Ajax
16.19
nwi
1
4
St.John, Jesse
Pickering - Ajax
16.32
nwi
1
5
Scholman, Daniel
Redeemer Christi
18.65
nwi
1
6
Lewis, Branden
Sydenham
22.29
nwi
1
Mens 110m Hurdles Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Wilson, Brandon
Pickering - Ajax
14.66
nwi
1
2
De Jong, Dylan
North Dundas
15.11
nwi
1
3
Primeau, Codie
ES L'Héritage
15.83
nwi
2
4
Wilson, David
Pickering - Ajax
15.97
nwi
2
5
Taylor, Justin
Pickering - Ajax
16.26
nwi
1
6
Peters, Hayden
Sydenham
17.36
nwi
1
7
Paul, Devin
St Mary's - Broc
18.11
nwi
2
8
Henson, Matt
Sydenham
19.06
nwi
2
Mens 4x100m Relay Junior
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Pickering - Ajax
45.77
1
2
Relay Team
Pickering - Ajax
46.79
1
Mens 4x100m Relay Midget
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Pickering - Ajax
47.80
1
2
Relay Team
Pickering - Ajax
50.44
2
3
Relay Team
Pickering - Ajax
51.90
2
4
Relay Team
Rockland
52.44
1
5
Relay Team
South Carleton
52.44
2
Mens 4x100m Relay Senior
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Pickering - Ajax
45.13
1
2
Relay Team
Pickering - Ajax
46.59
2
3
Relay Team
Pickering - Ajax
47.60
2
4
Relay Team
Pickering - Ajax
47.63
2
5
Relay Team
South Carleton
48.46
1
6
Relay Team
Gisele Lalonde
50.55
1
Mens Distance Medley Senior
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Pickering - Ajax
3:39.99
2
2
Relay Team
Gisele Lalonde
3:52.06
2
3
Relay Team
ESP Louis Riel
3:56.86
2
4
Relay Team
Sydenham
3:57.13
1
5
Relay Team
Pickering - Ajax
3:59.17
1
6
Relay Team
Pickering - Ajax
4:02.40
1
7
Relay Team
Sydenham
4:04.67
2
8
Relay Team
Pickering - Ajax
4:06.70
2
9
Relay Team
Sydenham
4:07.20
1
10
Relay Team
Sydenham
4:07.72
1
11
Relay Team
South Carleton
4:10.74
2
12
Relay Team
Pickering - Ajax
4:11.13
1
13
Relay Team
Pickering - Ajax
4:11.91
1
14
Relay Team
South Carleton
4:17.61
2
15
Relay Team
Osgoode
4:22.20
2
16
Relay Team
Colonel By
4:24.53
1
17
Relay Team
Pickering - Ajax
4:27.92
1
Mens Shot Put Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ryan, Clint
South Grenville
13.57m
(44'6.25)
1
2
Spencer, Chance
South Grenville
13.55m
(44'5.25)
1
3
Petro, Mark
Rockland
13.16m
(43'2)
1
4
Mondor, Patrick
ESP Louis Riel
12.53m
(41'1.25)
1
5
Quantick, Josh
Sydenham
9.20m
(30'2)
1
Mens Shot Put Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Shadzik, Kian
Rockland
11.98m
(39'3.5)
1
2
Downs, Jordan
Osgoode
11.75m
(38'6.5)
1
3
Draca, Nikola
Colonel By
11.74m
(38'6)
1
4
Mohan, Logan
Redeemer Christi
10.23m
(33'6.75)
1
5
Simard, Brandon
Rockland
9.00m
(29'6.25)
1
6
Hoytema, Jacob
Redeemer Christi
7.30m
(23'11.25)
1
Mens Shot Put Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Brunet, Marc
St Mary's - Broc
12.26m
(40'2.5)
1
2
Keenan, Josh
South Carleton
11.47m
(37'7.5)
1
3
Chapman, Ryan
Rockland
11.07m
(36'3.75)
1
4
Armitage, Dane
South Carleton
9.30m
(30'6)
1
5
Bastian, Josh
Redeemer Christi
9.10m
(29'10.25)
1
6
Brisson, J-Francois
ESP Louis Riel
8.25m
(27'0.75)
1
--
Roy, Alex
Gisele Lalonde
FOUL
(--)
1
Mens Discus Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Pronko, Dimitri
ESP Louis Riel
34.80m
(114'2)
1
2
Landon, Jordan
St Mary's - Broc
33.70m
(110'6.75)
1
3
Spencer, Chance
South Grenville
33.15m
(108'9)
1
4
Millson, Justin
Colonel By
29.63m
(97'2.5)
1
5
Mondor, Patrick
ESP Louis Riel
26.40m
(86'7.25)
1
6
Ryan, Clint
South Grenville
25.74m
(84'5.25)
1
Mens Discus Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Downs, Jordan
Osgoode
28.19m
(92'5.75)
1
2
Simard, Brandon
Rockland
23.82m
(78'1.75)
1
3
Mohan, Logan
Redeemer Christi
16.50m
(54'1.5)
1
Mens Discus Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
McGinn, Mike
Sydenham
27.57m
(90'5.25)
1
2
Brunet, Marc
St Mary's - Broc
25.09m
(82'3.75)
1
Mens High Jump Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Larocque, A.J
St Mary's - Broc
1.50m
(4'11)
1
2
Johnson, Matt
Redeemer Christi
1.40m
(4'7)
1
Mens High Jump Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Purcell, Patrick
St Mary's - Broc
1.60m
(5'2.75)
1
2
Cassidy, Jack
Osgoode
1.50m
(4'11)
1
3
Veenema, Stephen
Redeemer Christi
1.40m
(4'7)
1
4
Paquette, Vince
Rockland
1.40m
(4'7)
1
4
Zahn, Christian
St Mary's - Broc
1.40m
(4'7)
1
6
Boucher, Trevor
Brookfield
1.40m
(4'7)
1
Mens High Jump Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Phillips, Colin
Brookfield
1.75m
(5'8.75)
1
2
Keith, Benjamin
Rockland
1.70m
(5'6.75)
1
3
Doupe, Joel
General Panet
1.60m
(5'2.75)
1
3
Lean, Graham
South Carleton
1.60m
(5'2.75)
1
3
Carty, Pat
South Carleton
1.60m
(5'2.75)
1
6
Marcelin, Worlphy
ESP Louis Riel
1.50m
(4'11)
1
6
Smith, Braeden
St Mary's - Broc
1.50m
(4'11)
1
8
Bouchard, Stephane
ESP Louis Riel
1.50m
(4'11)
1
Mens Triple Jump Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Schlossmacher, Thomas
Colonel By
10.57m
(34'8)
nwi
1
2
Erikson, Jasen
Colonel By
10.19m
(33'5)
nwi
1
Mens Triple Jump Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Pitt, Ignatius
Pickering - Ajax
10.68m
(35'0.25)
nwi
1
2
Purcell, Patrick
St Mary's - Broc
10.26m
(33'7.75)
nwi
1
3
Severson, Luke
St Mary's - Broc
8.65m
(28'4.5)
nwi
1
Mens Triple Jump Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Nsabua, David
ESP Louis Riel
14.23m
(46'8)
nwi
1
2
teBrake, Brandon
Redeemer Christi
12.36m
(40'6.5)
nwi
1
3
Fry, Cameron
South Carleton
11.97m
(39'3.25)
nwi
1
4
Gannon, Nick
Sydenham
11.47m
(37'7.5)
nwi
1
Womens 100m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Daly, Maya
Pickering - Ajax
12.91
nwi
1
2
Bernard, Caroline
ESP Louis Riel
13.36
nwi
1
3
Greenidge-Williams, Jord
Pickering - Ajax
13.50
nwi
3
4
Adams, Kayla
Pickering - Ajax
13.52
nwi
4
5
Charbonneau, Christina
Rockland
13.53
nwi
4
6
Tibbutt, Amanda
Sydenham
14.04
nwi
3
7
Allen, Madison
Colonel By
14.10
nwi
3
8
VanLuven, Ashley
Sydenham
14.16
nwi
1
9
Thomas, Amani
Pickering - Ajax
14.21
nwi
2
10
Cseke, Colette
Brookfield
14.25
nwi
2
11
Southiphanh, Nitaya
Brookfield
14.26
nwi
3
12
Stoogaart, Annick
ESP Louis Riel
14.38
nwi
3
13
Brier, Allison
Brookfield
14.41
nwi
1
14
Bates, Aleisha
St Mary's - Broc
14.57
nwi
2
15
Cunningham, Carly
Cobourg West
15.04
nwi
2
16
West, Danielle
Brookfield
15.28
nwi
4
17
Asselstine, Sydney
Sydenham
15.39
nwi
4
18
Kelly, Mary
Redeemer Christi
15.47
nwi
4
19
Graham, Korina
St Mary's - Broc
16.11
nwi
2
Womens 100m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Prince, Nichelle
Pickering - Ajax
13.10
nwi
3
2
teBrake, Julianna
Redeemer Christi
13.48
nwi
1
3
Mohidin, Asha
ESP Louis Riel
13.53
nwi
1
4
Fauvel, Emelyn
Sydenham
13.85
nwi
3
5
Sims, Magdeline
Colonel By
13.95
nwi
4
6
Evans, Karena
Pickering - Ajax
14.01
nwi
2
7
McBride, Alannah
Colonel By
14.04
nwi
2
8
VanLuven, Hannah
Sydenham
14.11
nwi
4
9
Cooper, Hilary
Osgoode
14.49
nwi
1
10
Fuamba, Joyce
Gisele Lalonde
15.18
nwi
3
11
Malakhova, Katrine
Colonel By
15.39
nwi
2
12
Priya, Narine
Gisele Lalonde
15.40
nwi
4
13
Kirika, Paola
ESP Louis Riel
15.68
nwi
2
14
Silver, Shaylene
St Mary's - Broc
16.26
nwi
1
15
Novakovic, Ivana
Colonel By
16.27
nwi
4
16
Carr, Natacha
St Mary's - Broc
16.57
nwi
3
17
Janz, Kathleen
Colonel By
21.65
nwi
3
Womens 100m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Reeves, Komica
Pickering - Ajax
12.97
nwi
1
2
Lawrence, Katherine
Pickering - Ajax
13.09
nwi
3
3
Callender, Fiona
Bell
13.13
nwi
3
4
Young, Morgan
Sydenham
13.28
nwi
3
5
Prince, Christine
Pickering - Ajax
13.38
nwi
1
6
Exeter, Christine
Pickering - Ajax
13.41
nwi
2
7
Stolle, Anna
South Carleton
13.73
nwi
2
8
Potvin, Jenn
Bell
13.88
nwi
2
9
Rocheleau, Aleisha
Gisele Lalonde
14.53
nwi
3
10
Chu, Sherry
Bell
14.94
nwi
1
11
Cziranka, Danika
Cobourg West
15.36
nwi
3
12
Tremblay, Marissa
ESP Louis Riel
15.72
nwi
1
13
Puncher, Brenda
St Mary's - Broc
16.25
nwi
2
14
Michaud, Danie
Gisele Lalonde
16.68
nwi
3
Womens 400m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
McKinnon, Amanda
ESP Louis Riel
1:01.10
2
2
Latimer, Kiercy
Sydenham
1:07.05
1
3
Heyman, Karley
Sydenham
1:10.03
2
4
Asselstine, Sydney
Sydenham
1:12.29
2
5
Saunders, Kelsey
Cobourg West
1:12.42
1
6
Seale, Emily
Colonel By
1:13.95
1
Womens 400m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Tuck, Jennifer
Colonel By
1:10.80
1
2
Weidman, Isabelle
Colonel By
1:11.38
1
3
Nelles, Rachel
Sydenham
1:12.34
3
4
Priya, Narine
Gisele Lalonde
1:12.50
2
5
Mckenzie, Emily
Gisele Lalonde
1:13.98
1
6
Fuamba, Joyce
Gisele Lalonde
1:15.34
2
7
Gill, Serena
Pickering - Ajax
1:15.53
2
8
Calizon, Natasha
Pickering - Ajax
1:15.93
3
9
Senis, Chantel
Pickering - Ajax
1:16.66
3
10
Tierney, Crystal
Colonel By
1:18.12
2
11
Brinkman, Hannah
Redeemer Christi
1:18.12
2
--
Carr, Natacha
St Mary's - Broc
DNF
3
Womens 400m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Callender, Fiona
Bell
57.69
1
2
Gossage, Michela
Sydenham
1:05.96
2
3
Mendes, Rebecca
Pickering - Ajax
1:07.10
1
4
Choquette, Chloe
ESP Louis Riel
1:07.32
2
5
Jamnicky, Dominika
Cobourg West
1:07.65
1
6
Cziranka, Danika
Cobourg West
1:07.89
2
7
Rocheleau, Aleisha
Gisele Lalonde
1:10.85
1
8
Clark, Jackie
Pickering - Ajax
1:18.91
2
9
Bryski, Tesia
Gisele Lalonde
1:22.93
2
Womens 1500m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Saunders, Kelsey
Cobourg West
5:34.67
1
2
Larchie, Aisha
Pickering - Ajax
5:38.82
1
3
Seale, Emily
Colonel By
5:41.31
1
4
Heron, Kailash
Opeongo
6:04.66
1
5
Schmidt, Mackenzie
Opeongo
6:05.80
1
6
Oria, Meina
Brookfield
6:27.74
1
7
Bisaillon, Jacinthe
Gisele Lalonde
7:01.83
1
Womens 1500m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Weidman, Isabelle
Colonel By
5:35.86
1
2
Dias, Mikayla
Pickering - Ajax
5:36.84
1
3
Gill, Serena
Pickering - Ajax
5:45.88
1
4
McFadden, Sarah
Sydenham
5:55.84
1
5
Senis, Chantel
Pickering - Ajax
5:57.29
1
6
Luesnik, Claire
General Panet
6:14.08
1
7
Mckenzie, Emily
Gisele Lalonde
6:15.30
1
8
F-Lacombe, Jessica
ESP Louis Riel
6:16.00
1
9
Calizon, Natasha
Pickering - Ajax
6:19.53
1
10
Boucher, Cassidy
South Carleton
6:20.58
1
11
Tierney, Crystal
Colonel By
6:25.29
1
12
Cernak, Angela
South Carleton
6:35.44
1
13
Zvonar, Anne
South Carleton
6:37.34
1
14
Pinsoneault, Amanda
Rockland
6:42.11
1
15
Lalonde, Christine
Rockland
6:47.05
1
Womens 1500m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jones, Melissa
Fellowes
4:48.94
1
2
Gervais, Casey
ESP Louis Riel
4:51.52
1
3
Jamnicky, Dominika
Cobourg West
4:56.26
1
4
Mendes, Rebecca
Pickering - Ajax
5:06.98
1
5
Serviss, Kelsey
General Panet
5:18.44
1
6
Daverat, Clemence
Osgoode
5:32.01
1
7
Barton, Lisa
Rockland
5:47.12
1
8
Clark, Jackie
Pickering - Ajax
6:02.48
1
9
Puncher, Brenda
St Mary's - Broc
6:05.46
1
10
Garde, Chelsea
Rockland
6:11.88
1
11
Miller, Jenny
South Carleton
6:18.01
1
12
Bean, Camille
ESP Louis Riel
6:19.39
1
13
Harper, Allissa
St Mary's - Broc
6:43.21
1
Womens 1500m Steeple Open
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jeffrey, Brianna
Sydenham
5:58.18
1
2
Dobson, Loreena
Opeongo
6:14.57
1
3
Trenouth, Katie
Brookfield
7:02.59
1
Womens 80m Hurdles Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Daly, Maya
Pickering - Ajax
12.76
nwi
1
2
McKinnon, Amanda
ESP Louis Riel
13.08
nwi
1
3
Greenidge-Williams, Jord
Pickering - Ajax
13.12
nwi
2
4
Adams, Kayla
Pickering - Ajax
13.15
nwi
2
5
Charbonneau, Christina
Rockland
13.34
nwi
1
6
Latimer, Kiercy
Sydenham
14.28
nwi
1
7
Heyman, Karley
Sydenham
14.44
nwi
2
8
Thomas, Amani
Pickering - Ajax
14.80
nwi
2
9
Cunningham, Carly
Cobourg West
16.81
nwi
2
Womens 80m Hurdles Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Phillips, Clara
Brookfield
13.17
nwi
1
2
teBrake, Julianna
Redeemer Christi
13.71
nwi
1
3
McBride, Alannah
Colonel By
13.77
nwi
1
4
Evans, Karena
Pickering - Ajax
15.14
nwi
1
5
Robert, Anais
ESP Louis Riel
17.13
nwi
1
6
Nelles, Rachel
Sydenham
18.25
nwi
1
Womens 100m Hurdles Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Lawrence, Katherine
Pickering - Ajax
16.25
nwi
1
2
Exeter, Christine
Pickering - Ajax
17.58
nwi
1
3
Choquette, Chloe
ESP Louis Riel
18.27
nwi
1
4
Perry, Rebecca
St Mary's - Broc
19.45
nwi
1
5
Kilborn, Mia
Sydenham
20.34
nwi
1
Womens 4x100m Relay Junior
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Pickering - Ajax
51.89
1
2
Relay Team
Brookfield
56.15
1
Womens 4x100m Relay Midget
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Pickering - Ajax
54.09
1
--
Relay Team
Colonel By
DNF
1
Womens 4x100m Relay Senior
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Pickering - Ajax
50.29
1
2
Relay Team
Bell
53.61
1
3
Relay Team
Pickering - Ajax
55.51
2
4
Relay Team
St Mary's - Broc
59.91
1
5
Relay Team
Gisele Lalonde
1:01.20
2
Womens Distance Medley Senior
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Pickering - Ajax
4:28.10
1
2
Relay Team
Sydenham
4:36.58
1
3
Relay Team
Sydenham
4:42.41
1
4
Relay Team
Pickering - Ajax
4:44.38
1
5
Relay Team
Pickering - Ajax
4:50.11
1
6
Relay Team
Osgoode
5:01.80
1
7
Relay Team
Pickering - Ajax
5:06.69
1
8
Relay Team
Colonel By
5:11.05
1
9
Relay Team
Gisele Lalonde
5:17.31
1
Womens Shot Put Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Connell, Ashley
South Grenville
10.06m
(33'0)
1
2
Ghadban, Manal
Brookfield
7.83m
(25'8.25)
1
3
Myles-Gonzalez, Cia
Sydenham
7.19m
(23'7)
1
4
LaRoque, Saria
Sydenham
6.13m
(20'1.25)
1
Womens Shot Put Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Novakovic, Ivana
Colonel By
8.14m
(26'8.25)
1
2
Malakhova, Katrine
Colonel By
7.73m
(25'4.25)
1
3
Hummel, Rachel
Redeemer Christi
7.16m
(23'5.75)
1
4
Janz, Kathleen
Colonel By
2.10m
(6'10.5)
1
Womens Shot Put Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Sleeth, Julie
Sydenham
11.32m
(37'1.5)
1
2
MacGregor, Shyanne
Sydenham
7.60m
(24'11)
1
3
Alvarado, Damaris
Redeemer Christi
6.15m
(20'2)
1
4
Arnold, Janelle
Colonel By
6.03m
(19'9.25)
1
Womens Discus Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Connell, Ashley
South Grenville
22.20m
(72'10)
1
2
LaRoque, Saria
Sydenham
20.74m
(68'0.5)
1
3
Kendrick, Nicole
Sydenham
18.42m
(60'5)
1
4
Holmes, Sabrina
South Grenville
17.80m
(58'4.75)
1
5
Bates, Aleisha
St Mary's - Broc
17.00m
(55'9.25)
1
Womens Discus Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Harrison, Shenda
South Grenville
19.20m
(62'11.75)
1
2
Hummel, Rachel
Redeemer Christi
13.60m
(44'7.25)
1
Womens Discus Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Sleeth, Julie
Sydenham
31.54m
(103'5.5)
1
2
Perry, Rebecca
St Mary's - Broc
22.60m
(74'1.75)
1
3
Clinton, Kayla
Sydenham
19.45m
(63'9.75)
1
4
Pople, Jennafer
Sydenham
17.92m
(58'9.5)
1
5
Loughery, Shannon
St Mary's - Broc
16.80m
(55'1.25)
1
6
Alvarado, Damaris
Redeemer Christi
15.12m
(49'7.25)
1
Womens High Jump Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
teBrake, Julianna
Redeemer Christi
1.50m
(4'11)
1
2
Oschman, Shelby
Osgoode
1.30m
(4'3)
1
3
Womilju, Temi
Brookfield
1.20m
(3'11)
1
3
Witten, Bonnie
Redeemer Christi
1.20m
(3'11)
1
3
Harrison, Shenda
South Grenville
1.20m
(3'11)
1
--
Sims, Magdeline
Colonel By
NH
(--)
1
Womens High Jump Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ethier, Julie
Fellowes
1.50m
(4'11)
1
2
Donoghue, Lindsay
Osgoode
1.45m
(4'9)
1
3
Dobson, Loreena
Opeongo
1.30m
(4'3)
1
4
Perry, Rebecca
St Mary's - Broc
1.30m
(4'3)
1
Womens Triple Jump Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Tibbutt, Amanda
Sydenham
10.09m
(33'1)
nwi
1
2
Adams, Kayla
Pickering - Ajax
10.06m
(33'0)
nwi
1
3
VanLuven, Ashley
Sydenham
9.61m
(31'6.25)
nwi
1
Womens Triple Jump Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Phillips, Clara
Brookfield
10.65m
(34'11.25)
nwi
1
2
VanLuven, Hannah
Sydenham
9.04m
(29'7.75)
nwi
1
3
McMullen, Alicia
Sydenham
8.32m
(27'3.5)
nwi
1
Womens Triple Jump Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Reeves, Komica
Pickering - Ajax
9.75m
(31'11.75)
nwi
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
None
More news
2010 Results - Dome High School Series Meet #2
318 shares:
Dome High School Series Meet #1
,
Bell High School Track & Field and Cross Country - Nepean, Ontario
,
Brookfield High School Track & Field and Cross Country - Ottawa, Ontario
,
Centennial Secondary School Track and Field and Cross Country - Belleville, Ontario
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Lester B Pearson High School Track & Field and Cross Country - Burlington, Ontario
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2014
5
4
2013
1
2012
3
5
2011
7
9
2010
7
8
2009
1
Show 3 more
Hashtags
None
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!